تبلیغات
امام زمان(عج) - نشانه های ظهور
امام زمان(عج)
خدایــــــــا خدایـــا تا انقلاب مهدی(عج) خامنه ای را نگهدار
پنجشنبه 13 تیر 1392 :: نویسنده : زهرا ک.
در میان بیش از 2000 علائم ظهور، تعدادی از آن‌ها، علائم حتمی و بقیّه علائم غیرحتمی می‏باشند. تعداد علائم حتمی از انگشتان دست نمی‏گذرد. تنها تعداد پنج نشانه از این نشانه‏ها حتمی می‏باشند که عبارتند از:
1- خروج سفیانی
2- خروج یمانی
3- صیحه آسمانی
4- خسف بیداء
5- قتل نفس ‏زکیّه
باقی در ادامه مطلب.....
جالبه حتما بخونید!


خروج سفیانی:                                                                                                                   امیرالمؤمنین فرمودند: «فرزند خورنده جگرها، از وادی یابس خارج می‌شود .اسمش عثمان و پدرش عنبسه و از اولاد ابوسفیان است.» امام باقر(ع) در این رابطه می‌فرمایند:«سفیانی، سرخ رویی سپید پوست و زاغ چشم است؛ هرگز خدا را پرستش نكرده، و هرگز مكه و مدینه را ندیده است و …» سفیانی در ماه رجب خروج می کند و امیرالمونین(ع) می فرماید: «كمی پیش از قیام مهدی(علیه السلام) سفیانی خروج می‌كند؛ سپس به اندازه دوران حاملگی یك زن كه 9 ماه باشد، حكومت می‌كند؛ لشكریان او به مدینه وارد می‌شوند، تا این كه به "بیداء" می‌رسند، و خداوند آنها را در زمین فرومی‌برد.
خروج یمانی:
الف) زمان و محلّ آغاز قیام: دو دسته روایت در زمینه حركت وی وجود دارد به گونه‌ای كه زمان مشترك آن، قبل از خروج سفیانی است. دسته نخست این روایات، قیام وی را قبل از سفیانی می‌داند و دسته دوم، به قیام وی همراه با امام مهدی(عج) تصریح دارد؛ چنان‌كه می‌فرماید: «... آن پرچم حقّی است زیرا به جانب صاحبتان فرا می‌خواند». از این نكته آشكار می‌شود كه قیام وی هم‌زمان با ظهور صاحب‌الامر(عج) است و مردم را به یاری آن حضرت فرا می‌خواند.

در خصوص موقعیّت جغرافیایی قیام یمانی، به شهرهایی هم‌چون: صنعا، عدن، كنده و منطقه ابین اشاره رفته است؛ البته روایات صنعا مستفیض بوده، از طریق شیعه و سنّی نقل شده است. گفته می‌شود شاید منظور از نام‌های مختلف برای نقطه آغازین قیام، همانا تحدید پایتخت قیام باشد. چنان‌كه از ایران نیز با نام‌هایی همچون خراسان، قم، طالقان و... یاد شده است، امّا بیشتر این روایات بر خراسان و قم متمركز است.

ب) رنگ و نشان پرچم یمانی: همان‌طور كه می‌دانیم، در روایات مربوط به حركت‌های سیاسی ـ نظامی
عصر ظهور، نشانه‌های پرچم‌های هر حركت بیان شده تا مؤمنان بتوانند در برخورد با این قیام‌ها و رهبران آنها دچار اشتباه نشوند و در آن وقت و شرایط بسیار حساس تشخیص صحیح لازم را بدهند. به عنوان نمونه، رنگ پرچم قیام‌كننده ایرانی (خراسانی) «سیاه» گفته شده است.
در خصوص پرچم نهضت یمانی، از امام صادق(ع) نقل شده است: «یمانی از یمن با پرچم‌های سفید خروج می‌كند». امام علی(ع) نیز فرمودند: «[سفیانی] لشكری را به مدینه می‌فرستد... در آن هنگام، مهدی و سپیدنشان از مدینه به مكه می‌گریزند». كه بنا بر روایت پیشین، گویا منظور از سپیدنشان همان یمانی است. هم‌چنین در خصوص یمانی، در روایت دیگری از سطیح كاهن چنین نقل شده است كه، فرمانروایی كه مانند پنبه سفید است، به نام حسن یا حسین از صنعای یمن قیام می‌كند كه با توجه به آنچه از صاحب این نام و قیام‌كننده یمانی گفتیم، این شخص باید همان یمانی موعود باشد.

صیحه آسمانی
رسول اکرم صلّی الله علیه و آله می فرمایند: «به هنگام خروج قائم عج منادی آسمان بانگ می زند: هان ای مردمان! خداوند مهلت ستمگران را پایان بخشید و بهترین امّت محمد صلّی الله علیه و آله را به پیشوایی و سرپرستی شما برگزید، خود را در مکّه به او برسانید.».
امام باقر علیه السّلام در این باره می فرمایند: «منادی آسمانی در اوّل صبح بانگ بر می آورد: ای مردمان آگاه باشید که حق با علی و شیعیان اوست. شیطان که نفرین خدا بر او باد، در آخر همان روز بانگ بر می آورد: حق با سفیانی و پیروان اوست.»

زمان وقوع صیحه
به شهادت روایات موجود زمان وقوع این صیحه در شب جمعه بعد از نماز صبح، بیست و سوم از ماه مبارک رمضان است، که در لحظات آخر روز بیست و سوم صدای گریه ابلیس بلند می‌شود و مردم را به پیوستن به لشکریان سفیانی فرا می‌خواند. در روایت بلند بالایی که ابن عقده از امام باقر علیه السّلام نقل می کند:
ندای آسمانی جز در ماه رمضان نخواهد بود که ماه رمضان ماه خدا است و آن بانگ جبرئیل است که به سوی حق فرا می‌خواند... ندای آسمانی در ماه رمضان، در شب جمعه، شب بیست و سوم رمضان است. هرگز در مورد آن دچار شکّ و تردید نشوید و گوش فرا دهید، و اطاعت کنید. و در پایان روز صدای ابلیس لعین بلند می شود که می‌گوید: فلانی مظلوم کشته شد. این بانگ نا بهنگام گروهی را به شک می‌اندازد و گروه کثیری با شکّ و تردید وارد آتش می‌شوند. نشانه بانگ جبرئیل این است که به نام قائم عج و نام پدرش ندا می‌کند. دختران پرده نشین نیز با شنیدن آن خوشحال می‌شوند و پدران و برادرانشان را تشویق می کنند که خروج کنند.

خسف بیداء
مناطق مختلفی در سراسر شرق و غرب دنیا خسف شده و به زمین فرو می‌رود كه مهم‌ترین آن‌ها خسف بیداء است كه جزء علائم حتمی می‌باشد.
در كتاب ”سیمای حضرت مهدی [علیه السـّـلام ] در قرآن “ ذیل آیه 47 سوره مباركه نساء در حدیثی طولانی آمده است:
... و فرمانده لشكریان سفیانی در بیابان بیداء فرود می‌آید سپس منادی از آسمان بانگ می‌زند: ای بیداء ،این قوم را نابود كن كه زمین بیداء آن‌ها را به كام خود فرو می كشد و جز سه تن كسی از آن ها جان سالم به در نبرد. خداوند صورت‌های آن سه را به پشت بر می‌گرداند و آنان از قبیله كلب می‌باشند و در باره آن‌ها این آیه نازل شده: ای كسانی كه كتاب آسمانی به آن‌ها عطا شده، به آنچه نازل كردیم – كه آنچه را نزد خود دارید تصدیق می‌كند - ایمان آورید. پیش از آنكه صورت‌هایی را تغییر دهیم و آن ها را به پشت برگردانیم ... تا آخر آیه .
در همین كتاب ذیل آیه 148 سوره بقره در حدیثی تأویل آیه 51 سوره سبأ را مربوط به خسف بیداء می‌داند: اگر ببینی هنگامی كه وحشت زده می‌شوند و از دست نمی‌روند بلكه از مكان نزدیكی گرفته می‌شوند. ٭توضیح این‌كه : سرزمین بیداء بین مكـّه و مدینه قرار دارد و از لشكر سفیانی جز دو یا سه نفر باقی نمی‌ماند. یكی از آن‌ها برای بشارت به سوی مكـّه حركت می‌كند و حضرت [علیه السـّـلام ] را مژد گانی می‌دهد و دیگری به سوی سفیانی باز می‌گردد و او را انذار داده، از عاقبت شومش می‌ترساند.
قتل نفس زکیّه
از جمله علائم حتمیه، کشته شدن نفس زکیه است یعنى: سیدى پاکدل که در مکه‌ى معظمه، بین رکن و مقام، بدون جرم و گناه به شهادت مى‌رسد.
از حضرت اباجعفر امام محمد باقر علیه السلام روایت شده که آن حضرت فرمود:
یکى از علامات، کشته شدن مردیست از دودمان رسول خدا صلى الله علیه وآله در میان رکن و مقام و نام او محمد بن الحسن (نفس زکیه) است.
و در خبرى است که فاصله‌ى میان کشته شدن او و ظهور فرج بیشتر از پانزده روز نخواهد بود. و در حدیثى آمده است که فاصله ى بین کشته شدن نفس زکیه، و خروج حضرت قائم علیه السلام پنج روز خواهد بود. و در حدیث دیگرى وارد شده که این نفس زکیه از اصحاب حضرت مهدى علیه السلام است که آن حضرت او را پیش از ظهور خود نزد مردم مکه مى‌فرستد تا بشارت ظهور حضرتش را به مردم بدهد و چون او اظهار ظهور حضرت را مى‌نماید، اهل مکه بر او یورش مى‌برند و او را به قتل مى‌رسانند.
در روایتى که از امیرالمؤمنین علیه السلام رسیده چنین است:
امیر المؤمنین علیه السلام فرمود: آیا شما را از پایان حکومت بنى فلان خبر ندهم؟ عرض کردند چرا یا امیرالمؤمنین. فرمود: کشتن نفس محترمى که ریختن خون او حرام است - یعنى نفس زکیه - در روز محترم، در شهر محترم از طایفه‌اى از قریش. قسم به پروردگارى که دانه را شکافت و بشر را آفرید، پس از کشتن او به جز پانزده شب حکومت نخواهند کرد.

برخی منابع:
1) كمال الدین و تمام النعمة، شیخ صدوق،ص651
2) كتاب الغیبة، شیخ طوسی، ص273
3) تاریخ غیبت كبری، سید محمد صدر، ص648
4) الغیبة الطوسی، ص 113، ح 86.
5) هزاره‌ گرایی‌در فلسفه تاریخ مسیحیت، ص26.
6) رساله یوحنا، باب2: 18 و 22.
7) همان، ص527
8) الغیبة الطوسی، ص463.
9) تاریخ غیبت کبری، ص536ـ 532
10) كتاب الغیبـة نعمانی، ص171؛ بحارالانوار، ج52، ص232.
11) رایات الهدی و الضّلال فی عصر الظّهور، ص101.
12) مختصر اثبات الرجعـة، ح 16؛ به نقل از مجلة تراثنا، سال 2، ش 4، صص 454ـ455.
13) ابن حماد، الفتن، ص 223، جزء 5، ح 877.
14) بحارالانوار، ج 51، ص 163، ب 11.
15) کتاب الاختصاص: شیخ مفید* بحار الانوار: علّامه مجلسی، ج 52: ص304
16) کمال الدّین: شیخ صدوق، ج2: ص652* الارشاد: شیخ مفید، ص 38* کتاب الغیبه: شیخ طوسی، ص266-2
17) اثبات الهداه: حرّعاملی، ج729* بحار الانوار: علّامه مجلسی، ج52: ص206* منتخب الاثر: صافی، ص457
18) نشریه موعود
19) سایت تبیان
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:53 ب.ظ
I think this is among the so much significant info
for me. And i am glad studying your article. But wanna remark on few basic issues, The web
site style is ideal, the articles is actually nice : D. Good task, cheers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

برای ظهور اقا صلوات
سلام دوستان من یکی از دوستاران امام زمان هستم البته اگه قابل باشه.انشاالله
مطالبی رو که از برنامه ها و کتاب ها میخونم و میشنوم رو اینجا قرار میدم تا شما دوستان هم از اونا استفاده کنید.
با تبادل لینک هم موافقم!!
برای بهبود وبلاگ لطفا نظر بگذارید!!
یاعلی
مدیر وبلاگ : زهرا ک.
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دریافت کد نواهای مذهبی